00000110

Základní škola a mateřská škola Martínkovice

00000111

Novinky

MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚL
MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚL

Je středa 5. prosince a svátek má Jitka. Ovšem dnešní den nepatří jenom Jituškám, ale i Mikuláši, čertovi a andělovi. Jako každý rok i dnes k nám do školy přišli na návštěvu. Už při jejich příchodu se dalo poznat, kdo z žáků zlobil a kdo byl hodný. Mikuláš třímal v jedné ruce vysokou berlu a v druhé košík plný sladkostí. Anděl držel ve svých ručkách velkou knihu hříchů, ze které postupně četl Mikulášovi a čertovi záznamy o chování jednotlivých žáků. Čert vystrkoval rohy a rachotil svými řetězy a zvonem. Každý žák, který zarecitoval básničku nebo písničku, dostal od Mikuláše podle zásluhy sladkou odměnu.

zapsala: Mgr. Naďa Morongová, foto viz galerie

VÁNOČNÍ JARMARK
VÁNOČNÍ JARMARK

V sobotu 1. prosince se v Martínkovicích konalo adventní odpoledne a čertovské klání a v neděli 2. prosince se obyvatelé obce Božanov zúčastnili zahájení adventu. Obě dvě akce měly mnoho společného. Zpívaly se koledy, byl rozsvícen vánoční stromeček, přišel se podívat Mikuláš v doprovodu anděla a čerta, kteří nadělili dětem sladkou nadílku. V Martínkovicích bylo možno si vyrobit vlastní vánoční dekoraci, v Božanově místní děti zahrály pohádku a zazpívaly koledu. U toho všeho byl i prodejní stánek s výrobky našich žáků, které se prodávaly za symbolickou cenu. Každý si mohl vybrat z několika druhů svícínků, ozdobiček na vánoční stromeček, vánočních přáníček či vánočních dekorací. Na prodej byly i marmelády, pečené čaje, perníčky, koláčky, cukroví či „štěstíčka“, ve kterých byly ukryty buď křížaly nebo čokoládky. Obě dvě akce proběhly v klidném vánočním duchu. Na duši nás, učitelky, nejvíce hřál obdiv a zájem lidí o práci našich žáků.

zapsala: Bc. Eva Sameková, foto viz galerie 

VÁNOČNÍ DÍLNY
VÁNOČNÍ DÍLNY

V průběhu posledních několika týdnů se všichni pod vedením paní učitelky Samekové pomalu připravujeme na Vánoční jarmark, na kterém se naše škola bude podílet v rámci 1. adventu v Martínkovicích a v Božanově. V úterý 27. 11. 2018 se všichni žáci naší školy rozdělili do čtyř skupin a na pěti různých stanovištích v průběhu celého dopoledne vytvářeli různé výrobky, které budou k dispozici na vánočních jarmarcích k zakoupení. Vyráběli jsme sněhuláky, stromečky, svícínky, přáníčka, vánoční recepty, vánoční ozdobičky a křížaly. Vzhledem k tomu, jak jsou žáčci šikovní, vznikly opravdu nádherné výtvory. Některé výrobky nejsou určeny pouze pro jarmark. Spousta z nich bude předána 20. prosince v Domově důchodců místním seniorům, se kterými si i zazpíváme vánoční koledy. Další výrobky vyrobili naši žáci pro potěchu pacientům v broumovské nemocnici, kteří nemohou trávit Vánoce doma s rodinami.

Zapsala: Mgr. Naďa Morongová

foto viz galerie

Pečení svatomartinských rohlíčků
Pečení svatomartinských rohlíčků

Dne 9. 11. 2018 jsme s žáky pekli v kulturním domě svatomartinské rohlíčky. Žáci si zkusili vyválet těsto, připravit náplně, naplnit a vytvarovat rohlíčky. Na výběr měli ze tří náplní – tvarohové, povidlové a ořechové. Když měli rohlíčky hotové, mohli si zkusit vytvořit ozdoby ze samotvrdnoucí hmoty nebo zahrát pohybové hry v tělocvičně. Na konec žáci rohlíčky ochutnali a odnesli na ochutnávku i domů. V průběhu celého dopoledne panovala dobrá nálada. Akce se velmi vydařila a žákům se líbila.

Zapsala: Bc. Eva Sameková

foto viz galerie

PEČENÍ VÁNOČNÍCH PERNÍČKŮ, 13. listopadu 2018
PEČENÍ VÁNOČNÍCH PERNÍČKŮ, 13. listopadu 2018

Po pátečním pečení svatomartinských rohlíčků, jsme se dnes do kuchyňky vydali péct perníčky na vánoční jarmark. Nejdříve jsme si pověděli, co těsto vlastně obsahuje. Překvapivě děti věděly všechny obsažené ingredience. Poté jsme se pustili do promačkávání a válení těsta. Dětem to šlo výborně! Po vyválení těsta do správné výšky, si děti dle své volby vybraly formičky -vykrajovátka, která se jim líbila. A pak už to šlo jako po másle:-) Vykrojit, naskládat vykrájené perníčky na plech a dát péct. Dvě šikovná děvčátka ještě horké perníčky mazala vajíčkem, aby se krásně leskly. Chlapcům se též neuvěřitelně dařilo vykrajování, takže nebylo chvilky, kdy by se někdo nudil. Byla radost děti pozorovat, jak je práce baví a jde jim od ruky. A samozřejmě nejlepší odměnou bylo, že jsme společně ochutnali, co jsme si napekli. Ostatní perníčky připravíme na jarmark a něco také domů na ochutnání. Jsem se zdařilými výrobky, pilností a nadšením dětí velmi spokojena. A po vyvedené akci se už teď těšíme na další.

Zapsala: Alena Vaněčková, vychovatelka ŠD

foto viz galerie

DUŠIČKOVÁ VÝPRAVA NA HŘBITOV
DUŠIČKOVÁ VÝPRAVA NA HŘBITOV

Konečně nastal vytoužený den, 2. listopad - Památka zesnulých. Jistě si každý z nás zavzpomínal na své blízké a zapálil svíčku. Pro děti to mělo být hezky strávené odpoledne. Při vyučování je vzpomínka na zesnulé trochu rozesmutnila, ale na výpravu, na tu se děti těšily již delší dobu a někteří odpočítávaly, kolikrát se ještě vyspí. Já se  také moc těšila a řádně vše na výpravu připravila. Naše cesta vedla k martínkovickému hřbitovu a následně k blízké Perníkové chaloupce. Jednoho dne, při návštěvě hřbitova, jsem totiž našla záhadný tajný pergamen, který nás měl dovést k pokladu. A na ten jsme byli všichni opravdu zvědaví. Jenomže, než jsme mohli poklad najít, bylo třeba splnit některé úkoly, které byly popsány v pergamenu. Po každém splněném úkolu jsme zjistili něco zajímavého. Třeba, kolik tu žije duchů, jaké tu mohou pobývat nadpřirozené bytosti, kolik je zde netopýrů a z čeho ježibaba dělá kouzelné placky, které jsme i ochutnali. Chutnaly báječně. Bezhlavý rytíř tu vystřílel svoje šípy, které se nám hodily na opékání tělíček ulovených myší. Neočekávaně se nám cestou zjevovala na stromech záhadná písmena a čísla, jako třeba K 4 či Z 27, což v dětech probouzelo neskutečné představy o podpisech a počtech K- kostlivců či Z-zombíků….a když v dálce zaštěkal nejspíš vlkodlak a místy se míhaly všelijaké stíny a barvy, to už se mě držely pevně, za cokoli, všechny děti….ale nebylo čeho se bát!  Znám zaklínadla na odhánění zlých sil a byla jsem připravena na vše. Tělíčka myší chutnala báječně. Pro místní skřítky děti postavily domečky, aby se měli v zimě kde schovat a po prohlídce Perníkové chaloupky a zahlazení stop po ohništi se začalo číst, kam se vlastně pro ten poklad vydat. Objevili jsme tajné značky, záhadný strom a nakonec i kouzelný pařez s křížem, který nám milosrdně svůj poklad vydal. Radost z nalezeného byla převeliká a odměna zasloužená! Děti jednohlasně řekly, že to byla jejich nejhezčí výprava a kdy bude další, což pro mě bylo tou nejkrásnější odměnou, jakou jsem si mohla zasloužit. Cestou zpět si děti v naprosté tichosti a úctě prohlédly hřbitov s vyzdobenými hrobečky a zapálenými svíčkami a dvě svíčky jsme tam zanechali zapálené, za všechny, na které jsme si vzpomněli. Myslím si, že to byl krásně strávený dušičkový den pro nás všechny.

Zapsala: Alena Vaněčková, vychovatelka ŠD, 2.11.2018

foto viz galerie

HALLOWEEN
HALLOWEEN

Jako každý rok se naší školou 31. října prohnal roj čarodějů a čarodějnic, zombíků, mumií, ďáblíků nebo také upírů. Naštěstí se z těchto příšerek vyklubali naši milí žáčci, kteří chtěli oslavit Halloween i ve škole. Jejich kostýmy byly opravdu strašidelné, a proto bylo velice obtížné zvolit nejhezčí a nejstrašidelnější kostýmy. Nakonec si sami žáci zvolili ty nejhezčí. Celý den jsme si opravdu užili ve výborné náladě.

Zapsala: Mgr. Naďa Morongová

foto viz galerie

COUNTRY TANCE
COUNTRY TANCE

Ve čtvrtek 18. října 2018 jsme si všichni udělali výlet do Jetřichova, kam nás pozvala paní ředitelka školy na společnou akci. V sále kulturního domu na nás a žáky z Jetřichova čekal pan Miroslav Procházka. Tento velice sympatický pán nás během dvou vyučovacích hodin naučil veškeré základní kroky pro country tance.  

Úvodem nás krátkým povídáním přenesl na divoký západ a rázem se z KD stala vesnická stodola, ve které se chystá taneční zábava. Po několika málo minutách již všichni žáci tančili svůj první country tanec. V průběhu akce se žáci naučili několik tanečních figur, které je velmi bavily. Nejvíce děti zaujala mašinka a medvědi. Každý tanec byl doprovázen rychlou hudbou, takže děti na konci pořadu byly značně unavené. J

Akce byla velice zdařilá a zábavná. Všichni naši žáci si v Jetřichově našli nové kamarády a kamarádky. Všichni se moc těšíme na další zážitkovou spolupráci se ZŠ Jetřichov.

Zapsala: Mgr. Naďa Morongová

foto viz fotogalerie

Družinové vaření marmelády
Družinové vaření marmelády

Ve čtvrtek 27. 9. 2018 jsme si s dětmi, co navštěvují školní družinu, naplánovali vaření marmelády. Děti si přinesly skleničky s cukrem, ovoce zajistila vychovatelka. Vařit jsme se vydali do kuchyňky kulturního domu. Nejdříve jsme se seznámili s postupem vaření a potřebnými přísadami. Poté jsme se pustili do práce. Někdo míchal ovoce, jiný vážil přísady, další připravoval skleničky a přitom jsme vymýšleli, jak náš výrobek nazvat.  Práce nám šla opravdu od ruky. Nejvíce děti bavilo ochutnávání a plnění do skleniček. Marmeláda se nám moc povedla. Hotové výrobky si děti odnesly domů a zbylé ponecháme na vánoční jarmark. Děti byly z přípravy a vaření nadšené a už se těšíme na další akci, kdy budeme něco vařit nebo péct!

Zapsala: Alena Vaněčková, vychovatelka ŠD

foto viz fotogalerie

 

Návštěva místní knihovny - V. třída
Návštěva místní knihovny - V. třída

V pátek 14. září 2018 žáci V. třídy navštívili místní knihovnu, která je umístěna v budově základní školy. Přinesli si s sebou vlastní knihy, které začali číst v hodinách českého jazyka. Žáci se představili paní knihovnici Ludmile Frödové a krátce pohovořili o svých knihách. Paní knihovnice jim zase připomněla, jak správně zacházet s knihami. Žákům bylo vysvětleno, co jsou audioknihy a na základě toho jim byla puštěna balada Karla Jaromíra Erbena - Vodník. Žáci poslouchali a malovali obrázky k baladě. Ukázka se jim velice líbila, asi také proto, že nemuseli číst, stačilo jen poslouchat. Návštěva knihovny se vydařila a už se těšíme na další. Děkujeme paní Frödové za vstřícnost a příjemné prostředí. Návštěva knihovny byla pojata jako čtenářská dílna a vhodně doplnila hodiny českého jazyka - čtení.

Zapsala: Mgr. Naděžda Bláhová

foto viz fotogalerie

O Balynce, dobrém štěněti

Ve středu 12.9.2018 jsme se zúčastnili interaktivního divadelního představení O Balynce, dobrém štěněti v broumovském divadle. Představení bylo zaměřeno na všeobecný problém – odpadky a jejich třídění. Hlavním hrdinou příběhu bylo štěně Balyna, které si hrálo na detektiva, jež se snaží rozluštit záhadu, kdo neustále znečišťuje zahradu. Herci úžasným způsobem zaujali starší i mladší děti. V průběhu představení zazněla spousta písniček. Tvůrci inscenace nám předem poslali zašifrovaný text jedné z nich, který si žáci mohli ve škole i doma rozluštit a během představení zazpívat. Představení bylo velice zajímavě zpracované, vtipné a naučné. Všem se nám moc líbilo.

zapsala: Mgr. Naďa Morongová

HOLA, HOLA, ŠKOLA VOLÁ!!!
HOLA, HOLA, ŠKOLA VOLÁ!!!

Je pondělí 3. září 2019 a všichni žáci s nadšením usedli zpět do svých lavic. Učitelky je uvítaly s úsměvem a s radostí z opětovného setkání. Někteří žáci šli dnes do školy poprvé. Přivítáni  byli třídní učitelkou Naďou Morongovou, paní ředitelkou Naděždou Bláhovou a panem starostou Jaromírem Jirkou. Šerpováním se z dětí stali žáci, kteří poprvé usedli do školních lavic, poprvé se hlásili a odnesli si své první učebnice domů. Kromě učebnic dostali i pěkné dárečky. Celé toto první setkání probíhalo v klidné a přátelské atmosféře. Po dvouměsíčních prázdninách nás teď čeká nový školní rok 2018/2019, ve kterém nám všem přejeme hodně úspěchů.

zapsala: Mgr. N. Morongová

- více fotografií viz fotogalerie

00000113

Fotogalerie

MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚL
MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚL
Vánoční jarmark
Vánoční jarmark
Vánoční dílny
Vánoční dílny
PEČENÍ VÁNOČNÍCH PERNÍČKŮ, 13. listopadu 2018
PEČENÍ VÁNOČNÍCH PERNÍČKŮ, 13. listopadu 2018
Pečení svatomartinských rohlíčků
Pečení svatomartinských rohlíčků
DUŠIČKOVÁ VÝPRAVA NA HŘBITOV
DUŠIČKOVÁ VÝPRAVA NA HŘBITOV
Country tance
Country tance
Vaření marmelády v ŠD
Vaření marmelády v ŠD
Návštěva místní knihovny
Návštěva místní knihovny
Hola, hola, škola volá
Hola, hola, škola volá
Martínkovice
Martínkovice

00000121

Dokumenty ke stažení

Vnitřní řád ŠD
Školní řád ZŠ
Školní řád MŠ
Vnitřní řád ŠD
Vnitřní řád ŠJ

00000114

Zaměstnanci základní školy

Ředitelka: Mgr. Naděžda Bláhová

Školní metodik prevence: Mgr. Naděžda Bláhová
Výchovná poradkyně: Mgr. Naděžda Bláhová

Třídní učitelé

II. třída - (1. a 2. ročník) - Mgr. Naďa Morongová
V. třída - (3., 4. a 5. ročník) - Bc. Eva Sameková

Vychovatelka školní družiny: Alena Vaněčková

Provozní zaměstnanci:

Hospodářka školy: Dagmar Hrubá hruba.d@skolamartinkovice.cz
Údržbář a topič: Jindřich Hrubý
Školnice: Monika Miháliková

00000115

Zaměstnanci mateřské školy

Učitelky:

Bc. Lenka Slezáková
Monika Meierová 

Školnice: Lada Holubová
Údržbář: Jindřich Hrubý

00000116

Zaměstnanci školní jídelny

Vedoucí:  Dana Nentvichová
Kuchařka:  Milena Štejnarová

Pracovnice provozu:

Dana Nentvichová
Monika Miháliková (výdejna MŠ)


Údržbář: Jindřich Hrubý

00000122